Sušičky prádla

Sušička prádla se stává součástí stále více domácností. Není divu, ušetří vám spoustu času a zajistí větší pohodlí. Na jaké parametry se zaměřit, když procházíte popisky jednotlivých produktů? Poradíme vám, jak vybrat sušičku prádla.

Proč si pořídit sušičku?

Sušička na prádlo vám ušetří čas i práci. Odpadá vám starost s věšením, sundaváním a často i s žehlením prádla. Nemusíte řešit, zda venku začne pršet nebo jestli vám pověšené prádlo neznehodnotí prach, hmyz či ptačí trus. Pokud oblečení sušíte uvnitř, pak je díky sušičce konec s obcházením sušáku na prádlo, zvýšenou vlhkostí v domácnosti a nebezpečím tvorby plísní na zdech.

Kromě toho zbaví sušičky vaše prádlo žmolků, chlupů od vašich čtyřnohých miláčků, pylů, bakterií a mikrobů. Většinu prádla ze sušičky není nutné žehlit, po skončení programu jej pouze složíte do skříně. Sušit můžete i velmi jemné prádlo, boty, ale třeba také plyšové hračky dětí.

Alternativou může být pračka a sušička v jednom, nicméně tento typ spotřebičů je spíš kompromisem v situacích, kdy řešíte nedostatek místa. Samostatné sušičky vám oproti pračkám se sušičkou přinesou větší kapacitu, menší spotřebu a více různých programů. Navíc můžete prádlo po vyprání rovnou sušit a dát prát další várku, což ocení zejména domácnosti s větším počtem členů.

Ventilační vs. kondenzační sušička

Prvním faktorem, který musíte při výběru sušičky zohlednit, je, zda budete kupovat sušičku ventilační, nebo kondenzační. Do značné míry za vás rozhodne konkrétní umístění spotřebiče, respektive možnosti vaší domácnosti. Na výsledku či kvalitě sušení rozdíl nepocítíte. Základní rozdělení je odvozené od toho, jakým způsobem sušičky odvádějí horký vzduch.

Ventilační sušička

Jedná se o méně obvyklý typ. Ventilační sušičky (někdy označovány jako odvětrávací či odtahové) naberou vzduch, následně ho ohřívají, vzduch pak nasaje vlhkost a poté je opět vypouštěn ven. Abyste podobnou sušičku mohli mít doma, potřebujete mít vyvedenou výfukovou trubici ven z domu, případně výborně větratelnou místnost. Před jejím pořízením se ujistěte, že ve vaší domácnosti tyto podmínky dokážete splnit. Provoz ventilační sušičky se vám vyplatí více, než u kondenzačního typu – při sušení dochází k nižší spotřebě energie.

Kondenzační sušička

Kondenzační sušičky nalezneme v domácnostech mnohem častěji. Nemusí se u nich vyvádět horký vzduch, fungují na bázi kondenzace. Uvnitř sušičky proudí horký vzduch, který na sebe naváže vodní páru, ochladí se a následně se přeměňuje na vodu. Ta buď odtéká do odpadu, je-li na něj sušička připojená, nebo se ukládá do kondenzační nádoby, odkud je nutné ji vylévat. Proud vzduchu – ochlazený a zbavený vody – se opět zahřívá a poté se celý proces opakuje. Pro zahřívání vzduchu je v sušičce tepelné čerpadlo, nebo topné těleso.

Kondenzační sušičky s topným tělesem mají větší spotřebu energie. Vyšší náklady na provoz jsou vyváženy kratší dobou sušení. Pořízení tohoto typu je navíc levnější. Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem je modernější a dnes nejrozšířenější. Zbytkové teplo vznikající během sušicího cyklu je využíváno pro ohřev studeného vzduchu. Tím se ušetří spousta energie. Tyto sušičky jsou velice šetrné a jsou vhodné i na sušení velmi jemných textilií. Čeká na vás ale pravidelné čištění filtrů, které zachycují žmolky a nečistoty z prádla.

Spotřeba sušičky – podívejte se na energetický štítek

Poté, co si podle svých potřeb a možností vyberete vhodný typ sušičky, můžete začít posuzovat další parametry. Patřit by mezi ně určitě měla spotřeba sušičky. Každý spotřebič musí být opatřen energetickým štítkem, ze kterého se dozvíte, do jaké energetické třídy sušička patří.

Za sušičky vyšší energetické třídy zaplatíte více, nicméně na tomto místě se z dlouhodobého hlediska určitě nevyplatí šetřit a zvolit například levnější sušičku třídy B. Rozdíl ve spotřebě je znatelný a za několik let se vám nasčítá. Spotřeba sušičky na jeden cyklus se může v rámci energetických tříd lišit klidně o 2 kWh. Kvalitní modely by měly splňovat energetickou třídu A++, ty špičkové se dnes již dostanou do nejúspornější třídy A+++.

Na energetickém štítku naleznete rovněž údaj o roční spotřebě energie. Bude uveden v kWh/annum, tedy v kilowatthodinách za 1 rok. Roční náklady jsou počítány na 160 cyklů, zhruba na jedno sušení ob den. Cena za kWh závisí na vašem tarifu elektřiny, orientačně můžete počítat zhruba 4–5 korun za 1 kWh.

Podle počtu členů domácnosti zvolte kapacitu sušičky

Kapacita sušičky vám říká, kolik prádla sušička pojme. V rámci sušiček na prádlo se budete většinou setkávat s kapacitou mezi 3–8 kilogramy. Sušičky s kapacitou do 6 kg mohou stačit v jednočlenných domácnostech. Dvoučlenné domácnosti by měly koukat výše, alespoň na sušičky s kapacitou 6–7 kg nebo 7–8 kg. Čtyřčlenné a větší domácnosti budou téměř jistě potřebovat kapacitu 8 kg a více. Údaj o kapacitě sušičky je na energetickém štítku.

Na hlučnost sušičky hleďte hlavně v bytech

Hlučnost sušičky je udávána v decibelech. Tento údaj by vás měl zajímat, zejména pokud žijete v bytových jednotkách a máte blízko sousedy nebo když chcete sušit v noci. Nicméně obecně platí, že tišší provoz vám zajistí větší pohodlí. Běžná hlučnost sušičky na prádlo se pohybuje okolo 65 dB. I tento parametr byste měli zjistit z energetického štítku v případě, že není uveden v popisu produktu.

Oslovit vás může některá z funkcí sušičky

Konkrétní funkce a programy nejspíš nebudou to hlavní, podle čeho se rozhodnete, ale mohou vám pomoci například ve chvíli, kdy váháte mezi dvěma modely.

Odložený start

Sušičky s funkcí odložený start jsou velmi oblíbené. Můžete díky ní zvolit zapnutí sušení většinou za 0–24 hodin. Sušičku tak můžete provozovat během levnějšího tarifu elektřiny, případně naplánovat konec cyklu na dobu, kdy přijdete domů, abyste mohli prádlo vyndat co nejdříve.

Bez žehlení

Program bez žehlení také patří mezi populární. Tato funkce snižuje pomačkání na minimum. Samozřejmě záleží na typu tkaniny a na tom, jak dlouho necháte prádlo ležet v bubnu spotřebiče. Program lze pro vyrovnání záhybů využít i u prádla, které uschlo jinde než v sušičce.

Program Refresh

Program pro rychlé odstranění pachů. Sušička s funkcí Refresh vám pomůže zbavit prádlo zatuchlého zápachu či kouře. Zároveň látku zjemní a zarovná záhyby. Prádlo bude použitelné bez toho, aniž byste jej museli prát. Přijde vhod, když vytáhnete vyprané věci po dlouhé době ze skříně.

Automatické čištění

Při dlouhodobém užívání sušičky na prádlo může dojít k ucpání kondenzátoru. Ten bývá zanesen žmolky a dalšími drobnými částečkami z prádla. Spotřebič můžete buď pravidelně čistit nebo spoléhat na automatické čistění, které zachycené nečistoty z kondenzátoru vypláchne. Zanesená sušička by vám prodlužovala sušicí cyklus a navyšovala účty za energie.

Další funkce a programy

Rodiče ocení sušičky s dětskou pojistkou. S dětským zámkem tlačítka zablokujete a nestane se vám, že vaše ratolesti sušičku spustí nebo ji nahodilým mačkáním poškodí. Modernější sušičky na prádlo disponují dotykovým ovládáním a LCD displejem. Obsluha spotřebiče je v takovém případě velmi intuitivní. Funkce osvětlení bubnu je spíš estetického charakteru. Vy si díky ní můžete užívat pohled na to, jak se prádlo suší, ale také máte jistotu, že v bubnu při vyndavání nic nepřehlédnete.

Sušička na prádlo: cena

Na kolik vás sušička na prádlo vyjde? Ceny se pochopitelně liší. Pořídit se dá i sušička do 10 000 korun. U těchto modelů si dejte pozor na energetickou třídu – některé sušičky v této kategorii budou spadat do nižších tříd, než je dnes standardem. Úvodní úsporu byste rychle utratili za provoz. Na druhou stranu i do 10 tisíc dnes seženete kvalitní spotřebiče – za tuto částku se dá pořídit například sušička Beko, klidně spadající do energetické třídy A++.

Sušička v rozmezí 10 000–20 000 korun bývá nejčastější volbou. Vyšší energetické třídy by měly být standardem, stejně jako vyšší kapacita sušičky a dostatek doplňkových funkcí. V této kategorii vás může oslovit třeba sušička AEG, sušička LG nebo sušička Bosch.

Sušička za více než 20 000 korun se vám odvděčí nízkou spotřebou, vysokou kapacitou okolo 10 kg a pestrou paletou funkcí. Vhodným výběrem může být například sušička Samsung.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (438 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (37)
Typ sušičky
Maximální náplň
Energetická třída
Třída účinnosti sušení
Způsob umístění
Hloubka
Šířka
Výška
Hlučnost
Počet programů
Vlastnosti